Марнердајх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марнердајх
Спомен-плоча во Марнердајх
Спомен-плоча во Марнердајх
Спомен-плоча во Марнердајх
Грб на Марнердајх
Марнердајх во рамките на Германија
Марнердајх
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Марне-Северно Море
Градоначалник Петер Ертел
Основни податоци
Површина 1,31 км2
Надм. височина 0 м
Население 396 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 302 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25709
Повик. бр. 04851
Портал www.amt-marne-nordsee.de
Местоположба на Марнердајх во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°57′N 8°58′E / 53.950° СГШ; 8.967° ИГД / 53.950; 8.967Координати: 53°57′N 8°58′E / 53.950° СГШ; 8.967° ИГД / 53.950; 8.967

Марнердајх (германски: Marnerdeich) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)