Вален (Дитмаршен)

Координати: 54°17′8″N 9°16′5″E / 54.28556° СГШ; 9.26806° ИГД / 54.28556; 9.26806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вален
Поранешно селско училиште на Дорфштрасе, Вален
Поранешно селско училиште на Дорфштрасе, Вален
Поранешно селско училиште на Дорфштрасе, Вален
Вален (Дитмаршен) во рамките на Германија
Вален (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Јохан Клаусен Томсен
Основни податоци
Површина 1,86 км2
Надм. височина 1 м
Население 32 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25788
Повик. бр. 04803
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Вален во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°17′8″N 9°16′5″E / 54.28556° СГШ; 9.26806° ИГД / 54.28556; 9.26806

Вален (германски: Wallen) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)