Треневурт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Треневурт
Спомен-плоча во Треневурт
Спомен-плоча во Треневурт
Спомен-плоча во Треневурт
Треневурт во рамките на Германија
Треневурт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Марне-Северно Море
Месни единици 4
Градоначалник Елен Јохансен
Основни податоци
Површина 7,78 км2
Надм. височина 2 м
Население 242 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25693
Повик. бр. 04857
Портал www.amt-marne-nordsee.de
Местоположба на Треневурт во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°0′7″N 9°1′39″E / 54.00194° СГШ; 9.02750° ИГД / 54.00194; 9.02750Координати: 54°0′7″N 9°1′39″E / 54.00194° СГШ; 9.02750° ИГД / 54.00194; 9.02750

Треневурт (германски: Trennewurth) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)