Прејди на содржината

Бузенвурт

Координати: 54°2′N 9°2′E / 54.033° СГШ; 9.033° ИГД / 54.033; 9.033
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бузенвурт
Спомен-плоча во Бузенвурт
Спомен-плоча во Бузенвурт
Спомен-плоча во Бузенвурт
Грб на Бузенвурт
Бузенвурт во рамките на Германија
Бузенвурт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Месни единици 3
Градоначалник Ханс Херман Фос
Основни податоци
Површина 10,09 км2
Надм. височина 3 м
Население 321 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25719
Повик. бр. 04857, 04859
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Бузенвурт во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°2′N 9°2′E / 54.033° СГШ; 9.033° ИГД / 54.033; 9.033

Бузенвурт (германски: Busenwurth) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)