Зидердорф

Координати: 54°13′N 9°21′E / 54.217° СГШ; 9.350° ИГД / 54.217; 9.350
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зидердорф
Спомен-плоча во Зидердорф
Спомен-плоча во Зидердорф
Спомен-плоча во Зидердорф
Грб на Зидердорф
Зидердорф во рамките на Германија
Зидердорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 4
Градоначалник Клаус-Вили Хинрихс
Основни податоци
Површина 16,21 км2
Надм. височина 19 м
Население 357 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25782
Повик. бр. 04802, 04838
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Зидердорф во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°13′N 9°21′E / 54.217° СГШ; 9.350° ИГД / 54.217; 9.350

Зидердорф (германски: Süderdorf) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)