Баркенхолм

Координати: 54°14′N 9°11′E / 54.233° СГШ; 9.183° ИГД / 54.233; 9.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баркенхолм
Грб на Баркенхолм
Баркенхолм во рамките на Германија
Баркенхолм
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Ханс-Вернер Урброк
Основни податоци
Површина 5,11 км2
Надм. височина 9 м
Население 162 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25791
Повик. бр. 04836
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Баркенхолм во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°14′N 9°11′E / 54.233° СГШ; 9.183° ИГД / 54.233; 9.183

Баркенхолм (германски: Barkenholm) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)