Аферлак

Координати: 53°57′N 9°11′E / 53.950° СГШ; 9.183° ИГД / 53.950; 9.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аферлак
Споменик во Аферлак
Споменик во Аферлак
Споменик во Аферлак
Грб на Аферлак
Аферлак во рамките на Германија
Аферлак
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бург-Санкт Михаелисдон
Градоначалник Дитер Крегер
Основни податоци
Површина 9,06 км2
Надм. височина 6 м
Население 565 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25715
Повик. бр. 04855
Портал www.amt-edd-stm.de
Местоположба на Аферлак во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°57′N 9°11′E / 53.950° СГШ; 9.183° ИГД / 53.950; 9.183

Аферлак (германски: Averlak) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)