Виндберген

Координати: 54°3′N 9°7′E / 54.050° СГШ; 9.117° ИГД / 54.050; 9.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Виндберген
Црква во Виндберген
Црква во Виндберген
Црква во Виндберген
Грб на Виндберген
Виндберген во рамките на Германија
Виндберген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Месни единици 4
Градоначалник Рудолф Тоде (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,29 км2
Надм. височина 12 м
Население 793 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25729
Повик. бр. 04859
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Виндберген во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°3′N 9°7′E / 54.050° СГШ; 9.117° ИГД / 54.050; 9.117
Црквата Свети Крст

Виндберген (германски: Windbergen) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)