Епенверден

Координати: 54°7′N 9°3′E / 54.117° СГШ; 9.050° ИГД / 54.117; 9.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Епенверден
Грб на Епенверден
Епенверден во рамките на Германија
Епенверден
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Месни единици 4
Градоначалник Рајмер Хинрикс
Основни податоци
Површина 13,52 км2
Надм. височина 0 м
Население 758 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25704
Повик. бр. 04832
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Епенверден во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°7′N 9°3′E / 54.117° СГШ; 9.050° ИГД / 54.117; 9.050

Епенверден (германски: Epenwöhrden) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Епенверден, јужно од Хемингштет, било местото каде се одржала Битката кај Хемингштет. Во 1500 година, милицијата на тогашната селска република, предводена од Вулф Изебранд, ја поразила војската на Ханс, крал на Калмарскиот сојуз.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)