Дикхузен-Фарштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дикхузен-Фарштет
Ветерница во Дикхузен-Фарштет
Ветерница во Дикхузен-Фарштет
Ветерница во Дикхузен-Фарштет
Дикхузен-Фарштет во рамките на Германија
Дикхузен-Фарштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Марне-Северно Море
Месни единици 5
Градоначалник Херман Ердман
Основни податоци
Површина 7,46 км2
Надм. височина 2 м
Население 688 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25709
Повик. бр. 04851
Портал www.amt-marne-nordsee.de
Местоположба на Дикхузен-Фарштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°56′N 9°1′E / 53.933° СГШ; 9.017° ИГД / 53.933; 9.017Координати: 53°56′N 9°1′E / 53.933° СГШ; 9.017° ИГД / 53.933; 9.017

Дикхузен-Фарштет (германски: Diekhusen-Fahrstedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)