Зарцбител

Координати: 54°7′N 9°11′E / 54.117° СГШ; 9.183° ИГД / 54.117; 9.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зарцбител
Спомен-плоча во Зарцбител
Спомен-плоча во Зарцбител
Спомен-плоча во Зарцбител
Грб на Зарцбител
Зарцбител во рамките на Германија
Зарцбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Градоначалник Херман Буш (СДП)
Основни податоци
Површина 13,39 км2
Надм. височина 10 м
Население 695 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25785
Повик. бр. 04806
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Зарцбител во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°7′N 9°11′E / 54.117° СГШ; 9.183° ИГД / 54.117; 9.183

Зарцбител (германски: Sarzbüttel) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)