Прејди на содржината

Телингштет

Координати: 54°13′N 9°17′E / 54.217° СГШ; 9.283° ИГД / 54.217; 9.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Телингштет
Црква во Телингштет
Црква во Телингштет
Црква во Телингштет
Грб на Телингштет
Телингштет во рамките на Германија
Телингштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Хелмут Мајер
Основни податоци
Површина 21,1 км2
Надм. височина 25 м
Население 2.647 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 125 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25782
Повик. бр. 04838
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Телингштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°13′N 9°17′E / 54.217° СГШ; 9.283° ИГД / 54.217; 9.283

Телингштет (германски: Tellingstedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 13 километри источно од Хајде.

Општината претставувала административно седиште на поранешната истоимена Црковна парохиска општина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]