Нордермелдорф

Координати: 54°7′N 9°1′E / 54.117° СГШ; 9.017° ИГД / 54.117; 9.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нордермелдорф
Авионски поглед кон Нордермелдорф
Авионски поглед кон Нордермелдорф
Авионски поглед кон Нордермелдорф
Нордермелдорф во рамките на Германија
Нордермелдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Месни единици 3
Градоначалник Петер Масен
Основни податоци
Површина 34,1 км2
Надм. височина 1 м
Население 570 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25704
Повик. бр. 04832, 04839
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Нордермелдорф во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°7′N 9°1′E / 54.117° СГШ; 9.017° ИГД / 54.117; 9.017

Нордермелдорф (германски: Nordermeldorf) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Општината била создадена на 1 јануари 1974 година со спојување на селата Барсфлет, Кристијанског и Талингбурен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)