Лое-Рикелсхоф

Координати: 54°12′N 9°4′E / 54.200° СГШ; 9.067° ИГД / 54.200; 9.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лое-Рикелсхоф
Основното училиште во Лое-Рикелсхоф
Основното училиште во Лое-Рикелсхоф
Основното училиште во Лое-Рикелсхоф
Грб на Лое-Рикелсхоф
Лое-Рикелсхоф во рамките на Германија
Лое-Рикелсхоф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Хајдер Умланд
Месни единици 2
Градоначалник Ханс-Георг Кларман (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,39 км2
Надм. височина 9 м
Население 2.097 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 389 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25746
Повик. бр. 0481
Портал www.amt-heide-
land.de
Местоположба на Лое-Рикелсхоф во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°12′N 9°4′E / 54.200° СГШ; 9.067° ИГД / 54.200; 9.067

Лое-Рикелсхоф (германски: Lohe-Rickelshof) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)