Прејди на содржината

Нордајх (Дитмаршен)

Координати: 54°13′N 8°54′E / 54.217° СГШ; 8.900° ИГД / 54.217; 8.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нордајх
Спомен-плоча во Нордајх
Спомен-плоча во Нордајх
Спомен-плоча во Нордајх
Грб на Нордајх
Нордајх (Дитмаршен) во рамките на Германија
Нордајх (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Месни единици 3
Градоначалник Улф Јакобсен
Основни податоци
Површина 6,9 км2
Надм. височина 2 м
Население 402 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25764
Повик. бр. 04833
Портал www.norddeich-sh.de
Местоположба на Нордајх во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°13′N 8°54′E / 54.217° СГШ; 8.900° ИГД / 54.217; 8.900

Нордајх (германски: Norddeich) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)