Елперсбител

Координати: 54°4′25″N 9°2′51″E / 54.07361° СГШ; 9.04750° ИГД / 54.07361; 9.04750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елперсбител
Спомен-плоча во Елперсбител
Спомен-плоча во Елперсбител
Спомен-плоча во Елперсбител
Елперсбител во рамките на Германија
Елперсбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Месни единици 6
Градоначалник Петер Тоде
Основни податоци
Површина 30,17 км2
Надм. височина 2 м
Население 858 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25704
Повик. бр. 04832, 04859
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Елперсбител во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°4′25″N 9°2′51″E / 54.07361° СГШ; 9.04750° ИГД / 54.07361; 9.04750

Елперсбител (германски: Elpersbüttel) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)