Прејди на содржината

Динген

Координати: 53°58′N 9°7′E / 53.967° СГШ; 9.117° ИГД / 53.967; 9.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Динген
Спомен-плоча во Динген
Спомен-плоча во Динген
Спомен-плоча во Динген
Грб на Динген
Динген во рамките на Германија
Динген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бург-Санкт Михаелисдон
Месни единици 5
Градоначалник Карл-Хајнц Рајхе (СДП)
Основни податоци
Површина 7,02 км2
Надм. височина 2 м
Население 640 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25715
Повик. бр. 04851, 04855
Портал www.amt-edd-stm.de
Местоположба на Динген во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°58′N 9°7′E / 53.967° СГШ; 9.117° ИГД / 53.967; 9.117

Динген (германски: Dingen) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)