Острое

Од Википедија — слободната енциклопедија
Острое
Спомен-плоча во Острое
Спомен-плоча во Острое
Спомен-плоча во Острое
Грб на Острое
Острое во рамките на Германија
Острое
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Хајдер Умланд
Месни единици 3
Градоначалник Мартин Нинхизер
Основни податоци
Површина 6,70 км2
Надм. височина 4 м
Население 908 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 136 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25746
Повик. бр. 0481
Портал www.amt-
heide-land.de
Местоположба на Острое во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°13′N 9°9′E / 54.217° СГШ; 9.150° ИГД / 54.217; 9.150Координати: 54°13′N 9°9′E / 54.217° СГШ; 9.150° ИГД / 54.217; 9.150

Острое (германски: Ostrohe) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)