Санкт Михаелисдон

Координати: 53°59′50″N 9°7′19″E / 53.99722° СГШ; 9.12194° ИГД / 53.99722; 9.12194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Санкт Михаелисдон
Ветерница „Еда“ во Санкт Михаелисдон
Ветерница „Еда“ во Санкт Михаелисдон
Ветерница „Еда“ во Санкт Михаелисдон
Грб на Санкт Михаелисдон
Санкт Михаелисдон во рамките на Германија
Санкт Михаелисдон
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бург-Санкт Михаелисдон
Месни единици 4
Градоначалник Фолкер Нилзен (ДХС)
Основни податоци
Површина 23,06 км2
Надм. височина 3 м
Население 3.459 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 150 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25693
Повик. бр. 04853
Портал www.st-michaelisdonn.de
Местоположба на Санкт Михаелисдон во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°59′50″N 9°7′19″E / 53.99722° СГШ; 9.12194° ИГД / 53.99722; 9.12194

Санкт Михаелисдон (германски: Sankt Michaelisdonn) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Општината претставувала административно седиште на поранешната општинска заедница Еделак-Санкт Михаелисдон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]