Зидерхаштет

Координати: 54°3′N 9°13′E / 54.050° СГШ; 9.217° ИГД / 54.050; 9.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зидерхаштет
Воздушен поглед на Зидерхаштет
Воздушен поглед на Зидерхаштет
Воздушен поглед на Зидерхаштет
Грб на Зидерхаштет
Зидерхаштет во рамките на Германија
Зидерхаштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бург-Санкт Михаелисдон
Месни единици 4
Градоначалник Клаус Тоде (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,74 км2
Надм. височина 14 м
Население 755 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25727
Повик. бр. 04830
Местоположба на Зидерхаштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°3′N 9°13′E / 54.050° СГШ; 9.217° ИГД / 54.050; 9.217

Зидерхаштет (германски: Süderhastedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)