Прејди на содржината

Фридрихсгабеког

Координати: 54°09′N 8°54′E / 54.150° СГШ; 8.900° ИГД / 54.150; 8.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрихсгабеког
Авионски поглед кон Фридрихсгабеког
Авионски поглед кон Фридрихсгабеког
Авионски поглед кон Фридрихсгабеког
Фридрихсгабеког во рамките на Германија
Фридрихсгабеког
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Градоначалник Паул Хајнрих Дершер
Основни податоци
Површина 8,62 км2
Надм. височина 0 м
Население 52 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 6 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25764
Повик. бр. 04833, 04834 u. 04839
Местоположба на Фридрихсгабеког во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°09′N 8°54′E / 54.150° СГШ; 8.900° ИГД / 54.150; 8.900

Фридрихсгабеког (германски: Friedrichsgabekoog) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)