Вестердајхштрих

Координати: 54°10′N 8°52′E / 54.167° СГШ; 8.867° ИГД / 54.167; 8.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестердајхштрих
Ветерница во Вестердајхштрих
Ветерница во Вестердајхштрих
Ветерница во Вестердајхштрих
Грб на Вестердајхштрих
Вестердајхштрих во рамките на Германија
Вестердајхштрих
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Градоначалник Ханс-Херман Варнсхолт
Основни податоци
Површина 7,48 км2
Надм. височина 0 м
Население 856 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 114 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25761
Повик. бр. 04834
Портал www.amt-buesum.de
Местоположба на Вестердајхштрих во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°10′N 8°52′E / 54.167° СГШ; 8.867° ИГД / 54.167; 8.867

Вестердајхштрих (германски: Westerdeichstrich) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општината е составена од Вестердајхштрих, Грофен, Августенхоф и Штинтек.

Се наоѓа на брегот на Северното Море, северно од Бизум и западнот од старата брана (градба)брана, која го поврзала Бизум со копното во 1585 година. Првото забележано спомнување на селото било во 1824 година. Нејзиното стопанство е мешавина на земјоделство и туризам. Најпозната градба во општината е ветерницата „Маргарета“ од 1845 година, денес наменета како ресторан. Ветерницата е видлива и на самиот грб, заедно со ашовот како симбол за изградба на браната и сирената за важноста на туризмот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)