Мелдорф

Координати: 54°5′N 9°4′E / 54.083° СГШ; 9.067° ИГД / 54.083; 9.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелдорф
Плоштадот во Мелдорф
Плоштадот во Мелдорф
Плоштадот во Мелдорф
Грб на Мелдорф
Мелдорф во рамките на Германија
Мелдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Градоначалник Анке Корнелиус-Хајде (Зелени)
Основни податоци
Површина 21,25 км2
Надм. височина 4−12 м
Население 7.248 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 341 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25697–25704
Повик. бр. 04832
Портал www.meldorf.de
Местоположба на градот Мелдорф во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°5′N 9°4′E / 54.083° СГШ; 9.067° ИГД / 54.083; 9.067

Мелдорф (германски: Meldorf) — град во округот Дитмаршен, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Градот е сместен на устието на реката Миле, недалеку од брегот на Мелдорфскиот Залив.

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Среден Дитмаршен.

Историја[уреди | уреди извор]

Првпат бил споменат пред 1250 година и служел како главен град на Дитмаршен, која тогаш била селска република, сојузник со Ханзата. Градот бил опколен во 1500 година, кога кралот Ханс од Калмарскиот сојуз се обидел да ја освои републиката. Неговите сили биле победени од сиромашната армија при Битката кај Хемингштет. Во 1559 година, републиката била освоена, а градот ги изгубил своите права, кои повторно ги стекнал во 1869 година.

Низ вековите, градот го изгубил правото на главен град во корист на Хајде.

Мелдорф претставува родно место на математичарот Олаус Хенричи.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Мелдорф е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]