Верден (Германија)

Координати: 54°10′N 9°0′E / 54.167° СГШ; 9.000° ИГД / 54.167; 9.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Верден (Германија)
Црква во Верден
Црква во Верден
Црква во Верден
Грб на Верден (Германија)
Верден (Германија) во рамките на Германија
Верден (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Хајдер Умланд
Градоначалник Петер Шоф (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,77 км2
Надм. височина 4 м
Население 1.268 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25797
Повик. бр. 04839
Портал www.amt-heide-
land.de
Местоположба на Верден (Германија) во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°10′N 9°0′E / 54.167° СГШ; 9.000° ИГД / 54.167; 9.000

Верден (германски: Wöhrden) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)