Вром

Координати: 54°13′N 9°24′E / 54.217° СГШ; 9.400° ИГД / 54.217; 9.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вром
Мост во Вром
Мост во Вром
Мост во Вром
Грб на Вром
Вром во рамките на Германија
Вром
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 4
Градоначалник Ханс Ото Јохансен
Основни податоци
Површина 11,45 км2
Надм. височина 5 м
Население 710 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25799
Повик. бр. 04802
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Вром во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°13′N 9°24′E / 54.217° СГШ; 9.400° ИГД / 54.217; 9.400

Вром (германски: Wrohm) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)