Венбител

Од Википедија — слободната енциклопедија
Венбител
Спомен-плоча во Венбител
Спомен-плоча во Венбител
Спомен-плоча во Венбител
Венбител во рамките на Германија
Венбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Градоначалник Јенс Штруфе
Основни податоци
Површина 4,54 км2
Надм. височина 17 м
Население 87 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25767
Повик. бр. 04835
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Венбител во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°7′N 9°19′E / 54.117° СГШ; 9.317° ИГД / 54.117; 9.317Координати: 54°7′N 9°19′E / 54.117° СГШ; 9.317° ИГД / 54.117; 9.317

Венбител (германски: Wennbüttel) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)