Веселбуренерког

Координати: 54°15′N 8°53′E / 54.250° СГШ; 8.883° ИГД / 54.250; 8.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Веселбуренерког
Спомен-плоча во Веселбуренерког
Спомен-плоча во Веселбуренерког
Спомен-плоча во Веселбуренерког
Веселбуренерког во рамките на Германија
Веселбуренерког
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Месни единици 2
Градоначалник Егерт Вилкенс
Основни податоци
Површина 21,88 км2
Надм. височина 0 м
Население 177 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 8 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25764
Повик. бр. 04833
Местоположба на Веселбуренерког во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°15′N 8°53′E / 54.250° СГШ; 8.883° ИГД / 54.250; 8.883

Веселбуренерког (германски: Wesselburenerkoog) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)