Фрештет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрештет
Спомен-плоча во Фрештет
Спомен-плоча во Фрештет
Спомен-плоча во Фрештет
Грб на Фрештет
Фрештет во рамките на Германија
Фрештет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бург-Санкт Михаелисдон
Градоначалник Хауке Цимерман
Основни податоци
Површина 10,32 км2
Надм. височина 16 м
Население 337 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25727
Повик. бр. 04830
Местоположба на Фрештет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°1′27″N 9°10′37″E / 54.02417° СГШ; 9.17694° ИГД / 54.02417; 9.17694Координати: 54°1′27″N 9°10′37″E / 54.02417° СГШ; 9.17694° ИГД / 54.02417; 9.17694

Фрештет (германски: Frestedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)