Хемингштет

Координати: 54°9′N 9°4′E / 54.150° СГШ; 9.067° ИГД / 54.150; 9.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хемингштет
Воздушен поглед на рафинеријата
Воздушен поглед на рафинеријата
Воздушен поглед на рафинеријата
Грб на Хемингштет
Хемингштет во рамките на Германија
Хемингштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Хајдер Умланд
Месни единици 6
Градоначалник Хартмут Бусдорф
Основни податоци
Површина 16,02 км2
Надм. височина 10 м
Население 2.880 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 180 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25770
Повик. бр. 0481
Портал www.amt-heider-
umland.de
Местоположба на Хемингштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°9′N 9°4′E / 54.150° СГШ; 9.067° ИГД / 54.150; 9.067

Хемингштет (германски: Hemmingstedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

По општината е наречена Битката кај Хемингштет, која се случила во денешната општина Епенверден. Во 1500 година, милицијата на тогашната Селска република, предводена од храбриот Вулф Изебранд, ја поразила големата војска на Ханс, кралот на Данска и на Калмарскиот сојуз.

Во текот на нафтената кампања во Втората светска војна, нафтената рафинерија кај Хемингштет била бомбардирана повеќепати.

Рафинеријата Хемингштет претставува највисока градба на Западниот брег на Германија. Нејзиниот столб е висок 175 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]