Волмерсдорф

Координати: 54°4′41″N 9°6′20″E / 54.07806° СГШ; 9.10556° ИГД / 54.07806; 9.10556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Волмерсдорф
Спомен-плоча во Волмерсдорф
Спомен-плоча во Волмерсдорф
Спомен-плоча во Волмерсдорф
Грб на Волмерсдорф
Волмерсдорф во рамките на Германија
Волмерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Градоначалник Клаус Тисен
Основни податоци
Површина 6,1 км2
Надм. височина 13 м
Население 320 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25704
Повик. бр. 04832
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Волмерсдорф во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°4′41″N 9°6′20″E / 54.07806° СГШ; 9.10556° ИГД / 54.07806; 9.10556

Волмерсдорф (германски: Wolmersdorf) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)