Хохдон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хохдон
Авионски поглед кон Хохдон
Авионски поглед кон Хохдон
Авионски поглед кон Хохдон
Грб на Хохдон
Хохдон во рамките на Германија
Хохдон
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бург-Санкт Михаелисдон
Градоначалник Герд Рабе (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,46 км2
Надм. височина 4 м
Население 1.053 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 193 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25712
Повик. бр. 04825, 04827
Местоположба на Хохдон во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°2′N 9°17′E / 54.033° СГШ; 9.283° ИГД / 54.033; 9.283Координати: 54°2′N 9°17′E / 54.033° СГШ; 9.283° ИГД / 54.033; 9.283

Хохдон (германски: Hochdonn) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)