Тиленхеме

Координати: 54°16′N 9°22′E / 54.267° СГШ; 9.367° ИГД / 54.267; 9.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тиленхеме
Авионски поглед кон Тиленхеме
Авионски поглед кон Тиленхеме
Авионски поглед кон Тиленхеме
Тиленхеме во рамките на Германија
Тиленхеме
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 3
Градоначалник Гинтер Јаргсдорф
Основни податоци
Површина 12,7 км2
Надм. височина 2 м
Население 156 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25794
Повик. бр. 04803
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Тиленхеме во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°16′N 9°22′E / 54.267° СГШ; 9.367° ИГД / 54.267; 9.367

Тиленхеме (германски: Tielenhemme) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)