Квикборн (Дитмаршен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Квикборн
Спомен-плоча во Квикборн
Спомен-плоча во Квикборн
Спомен-плоча во Квикборн
Грб на Квикборн
Квикборн (Дитмаршен) во рамките на Германија
Квикборн (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бург-Санкт Михаелисдон
Градоначалник Петер Кајзер
Основни податоци
Површина 6,95 км2
Надм. височина 10 м
Население 174 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25712
Повик. бр. 04825
Местоположба на Квикборн во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°1′N 9°12′E / 54.017° СГШ; 9.200° ИГД / 54.017; 9.200Координати: 54°1′N 9°12′E / 54.017° СГШ; 9.200° ИГД / 54.017; 9.200

Квикборн (германски: Quickborn) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)