Естердајхштрих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Естердајхштрих
Главната зграда на аеродромот во Естердајхштрих
Главната зграда на аеродромот во Естердајхштрих
Главната зграда на аеродромот во Естердајхштрих
Естердајхштрих во рамките на Германија
Естердајхштрих
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Градоначалник Вилхелм Холман
Основни податоци
Површина 4,64 км2
Надм. височина 0 м
Население 276 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25761
Повик. бр. 04834
Портал www.amt-buesum.de
Местоположба на Естердајхштрих во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°9′N 8°52′E / 54.150° СГШ; 8.867° ИГД / 54.150; 8.867Координати: 54°9′N 8°52′E / 54.150° СГШ; 8.867° ИГД / 54.150; 8.867

Естердајхштрих (германски: Oesterdeichstrich) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Општината е селска средина сместено источно од браната која го поврзала Бизум со копното во 1585 година, па оттука доаѓа и нејзиното име (Естер/Ост = „исток“, Дајх = „брана“). Во општината се наоѓа аеродромот Хајде-Бизум од каде авиопревозникот Ostfriesische Lufttransport GmbH врши летови до Хелголанд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)