Пален

Координати: 54°16′6″N 9°17′24″E / 54.26833° СГШ; 9.29000° ИГД / 54.26833; 9.29000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пален
Пален
Пален
Пален
Грб на Пален
Пален во рамките на Германија
Пален
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 2
Градоначалник Ханс Бернер (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,81 км2
Надм. височина 12 м
Население 1.140 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25794
Повик. бр. 04803
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Пален во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°16′6″N 9°17′24″E / 54.26833° СГШ; 9.29000° ИГД / 54.26833; 9.29000

Пален (германски: Pahlen) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)