Баргенштет

Координати: 54°06′N 9°09′E / 54.100° СГШ; 9.150° ИГД / 54.100; 9.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баргенштет
Спомен-плоча во Баргенштет
Спомен-плоча во Баргенштет
Спомен-плоча во Баргенштет
Грб на Баргенштет
Баргенштет во рамките на Германија
Баргенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Месни единици 3
Градоначалник Јенс Хојер
Основни податоци
Површина 11,91 км2
Надм. височина 12 м
Население 966 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25704
Повик. бр. 04832 и 04806 (Делбрик)
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Баргенштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°06′N 9°09′E / 54.100° СГШ; 9.150° ИГД / 54.100; 9.150

Баргенштет (германски: Bargenstedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)