Бунзо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бунзо
Спомен-плоча во Бунзо
Спомен-плоча во Бунзо
Спомен-плоча во Бунзо
Грб на Бунзо
Бунзо во рамките на Германија
Бунзо
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Месни единици 2
Градоначалник Ингрид дел Буфало
Основни податоци
Површина 11,7 км2
Надм. височина 9 м
Население 781 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25767
Повик. бр. 04835
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Бунзо во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°10′N 9°20′E / 54.167° СГШ; 9.333° ИГД / 54.167; 9.333Координати: 54°10′N 9°20′E / 54.167° СГШ; 9.333° ИГД / 54.167; 9.333

Бунзо (германски: Bunsoh) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)