Прејди на содржината

Гудендорф

Координати: 54°2′N 9°6′E / 54.033° СГШ; 9.100° ИГД / 54.033; 9.100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гудендорф
Спомен-плоча во Гудендорф
Спомен-плоча во Гудендорф
Спомен-плоча во Гудендорф
Грб на Гудендорф
Гудендорф во рамките на Германија
Гудендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Месни единици 2
Градоначалник Јенс Томсен (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,04 км2
Надм. височина 16 м
Население 399 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25693
Повик. бр. 04859
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Гудендорф во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°2′N 9°6′E / 54.033° СГШ; 9.100° ИГД / 54.033; 9.100

Гудендорф (германски: Gudendorf) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)