Алберсдорф (Холштајн)

Координати: 54°8′44″N 9°17′15″E / 54.14556° СГШ; 9.28750° ИГД / 54.14556; 9.28750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алберсдорф
Музеј за археологија и екологија на Дитмаршен во Алберсдорф
Музеј за археологија и екологија на Дитмаршен во Алберсдорф
Музеј за археологија и екологија на Дитмаршен во Алберсдорф
Грб на Алберсдорф
Алберсдорф (Холштајн) во рамките на Германија
Алберсдорф (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Градоначалник Хериберт Хајнеке (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,13 км2
Надм. височина 42 м
Население 3.714 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 217 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25767
Повик. бр. 04835
Портал www.albersdorf.de
Местоположба на Алберсдорф во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°8′44″N 9°17′15″E / 54.14556° СГШ; 9.28750° ИГД / 54.14556; 9.28750

Алберсдорф (германски: Albersdorf) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу Килскиот Канал, околу 14 километри југоисточно од Хајде. Местото било првпат спомнато во 1281 година под името Алуердесдорпе (Aluerdesdorpe), што значи „село на стар чувар“.

Општината претставувала административно седиште на поранешната истоимена општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]