Лее (Дитмаршен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лее
Авионски поглед кон Лее
Авионски поглед кон Лее
Грб на Лее
Лее (Дитмаршен) is located in Германија
Лее (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 5
Градоначалник Јоханес Гајгер
Основни податоци
Површина 18,63 км2
Надм. височина 9 м
Население 1.097 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25774
Повик. бр. 04882
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Лее во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°20′16″N 9°1′24″E / 54.33778° СГШ; 9.02333° ИГД / 54.33778; 9.02333Координати: 54°20′16″N 9°1′24″E / 54.33778° СГШ; 9.02333° ИГД / 54.33778; 9.02333

Лее (германски: Lehe) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)