Лунден

Координати: 54°20′N 9°1′E / 54.333° СГШ; 9.017° ИГД / 54.333; 9.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лунден
Воздушен поглед на Лунден (2012)
Воздушен поглед на Лунден (2012)
Воздушен поглед на Лунден (2012)
Грб на Лунден
Лунден во рамките на Германија
Лунден
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Петер Аренс (ДХС)
Основни податоци
Површина 4,65 км2
Надм. височина 9 м
Население 1.706 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 367 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25774
Повик. бр. 04882
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Лунден во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°20′N 9°1′E / 54.333° СГШ; 9.017° ИГД / 54.333; 9.017

Лунден (германски: Lunden) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на реката Ајдер, околу 16 километри северно од Хајде.

Општината претставувала административно седиште на поранешната истоимена Црковна парохиска општина.

Историја[уреди | уреди извор]

Првите пишани документи за Лунден потекнуваат од 1140 година од архиепископот на Бремен. Името на местото веројатно доаѓа од данскиот збор „Lunn“ (остров) или „Lund“ (мала шума).

На 27 февруари 1529 година од Националното собрание на Дитмаршен, Лунден добил градски права. Во 1559 година, откако пропаднала селската република Дитмаршен, ова право го загубил.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]