Лунден (амт)

Координати: 54°19′59″N 9°01′01″E / 54.333° СГШ; 9.017° ИГД / 54.333; 9.017
Од Википедија — слободната енциклопедија

Црковна парохиска општина Лунден (германски: Kirchspielslandgemeinde Lunden) — поранешна општинска заедница во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште било во Лунден. Во јануари 2008 година била споена со општинските заедници Црковната парохиска општина Хенштет и Црковната парохиска заедница Телингштет за да ја создадат општинската заедница Црковните парохиски општини Ајдер.

Грб на Лунден

Црковната парохиска општина Лунден се состоела од следниве општини:

  1. Грофен
  2. Хеме
  3. Каролиненког
  4. Кремпел
  5. Лее
  6. Лунден
  7. Рем-Фледе-Барген
  8. Санкт Анен

54°19′59″N 9°01′01″E / 54.333° СГШ; 9.017° ИГД / 54.333; 9.017