Хенштет (Дитмаршен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хенштет
Црква Св. Секунд
Црква Св. Секунд
Грб на Хенштет
Хенштет (Дитмаршен) is located in Германија
Хенштет (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 10
Градоначалник Ане Рике (СлДП)
Основни податоци
Површина 21,94 км2
Надм. височина 15 м
Население 2.046 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25779
Повик. бр. 04836
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Хенштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°16′N 9°10′E / 54.267° СГШ; 9.167° ИГД / 54.267; 9.167Координати: 54°16′N 9°10′E / 54.267° СГШ; 9.167° ИГД / 54.267; 9.167

Хенштет (германски: Hennstedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 10 километри североисточно од Хајде. Општината претставува административно седиште на Црковната парохиска општина Ајдер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]