Хедвигенког

Координати: 54°11′N 8°50′E / 54.183° СГШ; 8.833° ИГД / 54.183; 8.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хедвигенког
Здобиена земја од Северното Море кај Хедвигенког
Здобиена земја од Северното Море кај Хедвигенког
Здобиена земја од Северното Море кај Хедвигенког
Грб на Хедвигенког
Хедвигенког во рамките на Германија
Хедвигенког
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Градоначалник Клаус Николај
Основни податоци
Површина 16,36 км2
Надм. височина 0 м
Население 208 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25761
Повик. бр. 04833, 04834
Портал amt-buesum-wesselburen.de
Местоположба на Хедвигенког во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°11′N 8°50′E / 54.183° СГШ; 8.833° ИГД / 54.183; 8.833

Хедвигенког (германски: Hedwigenkoog) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Хедвигенког се наоѓа на брегот на Северното Море, северно од Бизум. Се состои од 1.600 хектари мочуриште здобиено од морето (наречено „ког“ на германски) и заштитено со брана во 1696 година за да се обезбеди земјена врска помеѓу Бизум и Веселбурен. Првиот дел од нејзиното име доаѓа во чест на Хедвиг Софија од Шведска, жена на војводата Фридрих IV на Шлезвиг-Холштајн-Готорп.

Грбот на општината е изменета верзија на печатот на војводата и прикажува лебед кој држи јагула. Животните во првобитната верзија биле штрк и змија.

Стопанството на Хедвигенког се заснова на земјоделство и ветерна енергија, како и туризам, кој во последните години е растечка гранка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)