Бизум-Веселбурен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бизум-Веселбурен (германски: Büsum-Wesselburen) — општинска заедница во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во Бизум. Била создадена на 25 мај 2008 година од поранешните општински заедници Црковна парохиска општина Бизум, Црковна парохиска општина Веселбурен и градот Веселбурен.

Грб на Бизум-Веселбурен

Општинската заедница Бизум-Веселбурен се состои од следниве општини:

 1. Бизум
 2. Бизумер Дајхаузен
 3. Фридрихсгабеког
 4. Хедвигенког
 5. Хелшен-Херингзанд-Унтершар
 6. Хилгрофен
 7. Нордајх
 8. Естердајхштрих
 9. Естервурт
 1. Рајнсбител
 2. Шилп
 3. Штрибел
 4. Зидердајх
 5. Варверорт
 6. Веселбурен
 7. Веселбуренер Дајхаузен
 8. Веселбуренерког
 9. Вестердајхштрих

Координати: 54°13′00″ N; 8°55′00″ E / 54.2167° СГШ; 8.9167° ИГД / 54.2167; 8.9167