Литау (амт)

Координати: 53°25′59″N 10°33′00″E / 53.433° СГШ; 10.550° ИГД / 53.433; 10.550
Од Википедија — слободната енциклопедија

Литау (германски: Lütau) — општинска заедница во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во градот Лауенбург (Елба), иако самиот град не е дел од заедница.

Знаме на Литау

Општинската заедница Литау се состои од следниве општини:

  1. Базедов
  2. Бухорст
  3. Далдорф
  4. Јулиусбург
  5. Круков
  6. Крицен
  7. Ланце
  8. Литау
  9. Шнакенбек
  10. Вангелау

53°25′59″N 10°33′00″E / 53.433° СГШ; 10.550° ИГД / 53.433; 10.550