Ланце

Координати: 53°23′N 10°36′E / 53.383° СГШ; 10.600° ИГД / 53.383; 10.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ланце
Поранешен граничен премин „Хорст“
Поранешен граничен премин „Хорст“
Поранешен граничен премин „Хорст“
Ланце во рамките на Германија
Ланце
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Литау
Градоначалник Ролф Мајер-Ботлинг
Основни податоци
Површина 9,05 км2
Надм. височина 8 м
Население 280 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21483
Повик. бр. 04153
Портал www.lauenburg.de
Местоположба на Ланце во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°23′N 10°36′E / 53.383° СГШ; 10.600° ИГД / 53.383; 10.600

Ланце (германски: Lanze) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)