Аумиле

Координати: 53°31′54″N 10°18′55″E / 53.53167° СГШ; 10.31528° ИГД / 53.53167; 10.31528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аумиле
Кула „Бизмарк“ во Аумиле
Кула „Бизмарк“ во Аумиле
Кула „Бизмарк“ во Аумиле
Грб на Аумиле
Аумиле во рамките на Германија
Аумиле
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Хое Елбгест
Градоначалник Дитер Гизе
Основни податоци
Површина 3,47 км2
Надм. височина 30 м
Население 3.224 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 929 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21521
Повик. бр. 04104
Портал Матична страница
Местоположба на Аумиле во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°31′54″N 10°18′55″E / 53.53167° СГШ; 10.31528° ИГД / 53.53167; 10.31528

Аумиле (германски: Aumühle) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на 21 километар од Хамбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Аумиле се наоѓа на реката Биле во Саксонската Шума, најголемата шума во Шлезвиг-Холштајн.

Историја[уреди | уреди извор]

  • Во 1350 година, Аумиле бил првпат споменат како „Ау-Миле“ (Au-Mühle; буквално „воденица на Ау“).
  • Во 1871 година, царот Вилхелм I му ја доделил Саксонската Шума на Ото фон Бизмар како признание на неговите дела за Германија.
  • Во 1884 година била создадена железничка постојка „Аумиле“ на железничката линија Хамбург-Берлин, а изградбата на железничка станица започнала во 1909 година. Железничката станица Фридрихсру во соседниот Фридрихсру била отворена во 1846 година, а подоцна често користена од Ото фон Бизмарк.
  • Карл Дениц, последниот претседател на нацистичка Германија, се преселил во Аумиле по неговото пуштање од затворот во Шпандау во 1856 година. Останал таму до смртта.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Аумиле има железничка станица на хамбуршката С-Железница (линија С21).

Збратимени општини[уреди | уреди извор]

Аумиле е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]