Шнакенбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шнакенбек
Црква во Шнакенбек
Црква во Шнакенбек
Црква во Шнакенбек
Грб на Шнакенбек
Шнакенбек во рамките на Германија
Шнакенбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Литау
Градоначалник Волфганг Фехнер
Основни податоци
Површина 13,02 км2
Надм. височина 27 м
Население 874 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21481
Повик. бр. 04153
Портал www.lauenburg.de
Местоположба на Шнакенбек во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°23′N 10°30′E / 53.383° СГШ; 10.500° ИГД / 53.383; 10.500Координати: 53°23′N 10°30′E / 53.383° СГШ; 10.500° ИГД / 53.383; 10.500

Шнакенбек (германски: Schnakenbek) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)