Ниндорф на Штекниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ниндорф на Штекниц
Црква во Ниндорф
Црква во Ниндорф
Црква во Ниндорф
Грб на Ниндорф на Штекниц
Ниндорф на Штекниц во рамките на Германија
Ниндорф на Штекниц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Брајтенфелде
Градоначалник Фридхелм Венк
Основни податоци
Површина 8,41 км2
Надм. височина 69 м
Население 662 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23881
Повик. бр. 04156
Портал www.amt-
breitenfelde.de
Местоположба на Ниндорф на Штекниц во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°35′N 10°36′E / 53.583° СГШ; 10.600° ИГД / 53.583; 10.600Координати: 53°35′N 10°36′E / 53.583° СГШ; 10.600° ИГД / 53.583; 10.600

Ниндорф на Штекниц (германски: Niendorf an der Stecknitz) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)